Оферти ще се подават не на 8 октомври, а чак след местните избори
Министерството на здравеопазването отложи мегатърга за онколекарства за болниците на стойност 1.3 млрд. лв. за след местните избори. Първоначалният срок за наддаването беше 8 октомври, а сега е изместен на 5 ноември. Дотогава търговците на едро трябваше да подават документи за сключване на рамкови споразумения за доставка на лекарствата, а след това да се явяват на минитърг във всяка болница. Освен това ведомството е въвело още няколко промени в търга – ако преди то предвиждаше да сключва договор с 20 доставчика на медикаменти, сега е предвидено те да са само 10. Променен е и текст, според който доставените лекарства трябваше да бъдат с дълги срокове на годност, независимо че се ползват почти веднага. За неспазен срок доставчиците дължат сериозни наказателни лихви.
Защо тогава
Юристи, до които „Капитал“ се допита, смятат промените в обществената поръчка за несъществени и че те не биха могли да бъдат причина за удължаване на срока с близо месец, но явно министерството е решило да се презастрахова.
Според търговците на едро има множество обективни причини за отлагане на търга освен политическата – евентуалните скандали и обжалване на голямата поръчка преди местните избори, които са насрочени за 27 октомври.
В момента тече одит на системата за евентуални грешки при наддаването и блокиране при въвеждане на множество поръчки едновременно. В свои писма повечето потенциални участници сезираха министерството, че заради тромавостта на системата не биха могли едновременно да въведат по-ниски цени на стотици позиции.
Дистрибуторите не са дочакали и отговори на множеството си забележки по процедурата.
„Търговците на едро представихме много становища с идентични предложения за изчистване на процедурата. Всички бихме искали да има електронен търг с прозрачни условия и равни възможности за участие и намаляване на цените“, коментира Оля Василева, изпълнителен директор на Българската асоциация на търговците на едро с лекарства.
Какво означават новите условия
До момента търговците на едро бяха категорични, че рамковото споразумение няма как да гарантира намаляване на цените на лекарствата, тъй като се очаква дистрибуторите да участват с най-високите цени и да ги намаляват (евентуално) при всеки търг за всяка отделна болница. Проблем обаче продължава да бъде това, че голяма част от клиниките не плащат редовно доставките и няма причина доставчиците да намаляват цените на лекарства, които няма да бъдат платени през следващите няколко години. Това няма как да бъде избегнато с условията на мегатърга и не е променяно.
Променено е непазарното изискване за остатъчен срок на медикаментите, заради което дистрибуторите щяха да бъдат глобявани – например при доставка на лекарства, на които остават три години срок на годност, дистрибуторите трябваше да плащат неустойка 5% от стойността на поръчката. Сега неустойките за остатъчен срок на годност са намалени и започват от 3 до 7%, докато преди това бяха от 5% до 15% върху стойността на цялата поръчка.
Другата промяна – намаляването на потенциалните доставчици от 20 на 10, донякъде може да се чете като намаляване на броя на конкурентите в търга. От друга обаче, търговците, които имат финансовата възможност потенциално да закупят и да доставят самостоятелно лекарства на стойност над 1 млрд. лв. в България, така или иначе не са повече от 10 на брой.
Източник: Капитал