Съсловната организация смята за недопустимо да се говори за повишаване на качеството без реално остойностяване на медицинските услуги

Българският лекарски съюз (БЛС) изразява в декларация безпокойството си от предложения модел за здравна реформа от министър Кирил Ананиев и смята за недопустимо управляващите да си играят по този начин с нервите на изпълнителите на медицинска помощ. Причината за това е, че според лекарите е недопустимо да продължава да се говори за повишаване на качеството, без реално остойностяване на медицинските услуги и без да се заплаща цялата извършена дейност.

След като представи контурите на модел, при който здравната каса ще се конкурира с частни здравни фондове за задължителни осигуровки за здраве, министърът обяви, че до края на годината ще извърши остойностяване на услугите и ще предложи промени в нормативната уредба, които да направят възможно въвеждането на модела.

Закъсняла и неправилна реформа

Според декларацията на лекарския съюз опитите за реформа са необходими и закъснели. В концепцията обаче се предвижда да се оперира със същите средства, както и в момента, тъй като министърът обяви, че здравната вноска няма да се увеличава.

„БЛС очакваше концепцията на здравното ведомство да надгради съществуващия модел, създавайки условия за реална конкуренция“, се казва в декларацията. Според лекарите е недопустимо правото на пациента да избира кой да го лекува да бъде изместено от избора кой да финансира лечението му. По този начин ще бъде изгубено завинаги основното предимство на здравната система в България – бързият и лесен достъп до медицинска помощ, прогнозират лекарите.

БЛС протестира и срещу перспективата съсловната организация да бъде извадена от договарянето със здравните каси. „Основният пакет от медицински дейности трябва да бъде придружен с рамково договаряне за основни минимални цени, които трябва да бъдат гарантирани на доставчиците на медицински услуги. Съсловната организация остро възразява срещу идеята отделни лекари – общопрактикуващи, лекари от специализираната медицинска помощ, и отделни болници да се договарят самостоятелно с много по-мощни от тях структури, каквито са застрахователните фондове“, казват лекарите.

Според тях предложената концепция на министър Ананиев няма да реши основните проблеми с кадровия дефицит в сектора и неравномерното разпределение на здравни услуги в страната, а тези въпроси категорично са ангажимент на държавата.

БЛС смята, че ако всеки от здравните фондове получава еднакви вноски, определяни от НАП, както обяви министерството и то без да има механизми за изравняване на риска, то моделът няма да създаде равнопоставеност и конкуренция, е ще доведе до нови дисбаланси в системата.

Преди реформата

Според лекарите, за да проработят промените, първо трябва да се въведе национална здравна информационна система и електронни досиета на пациентите. Освен това трябва да се остойностят реално всички медицински дейности, лекарския труд и този на специалистите по здравни грижи. БЛС допълва, че трябва задължително да се дефинира основен пакет медицински дейности, който е възможно да се плаща с 8% здравна вноска.

Източник: Капитал