След протест в понеделник здравният министър обяви, че догодина са предвидени още 200 млн. лв. за болниците
За да потуши минипротеста пред Министерския съвет на около 500 души от КНСБ и съсловната организация на медицинските сестри, здравният министър Кирил Ананиев обеща увеличение на средствата за болници през следващата година с 200 млн. лв.
Независимо дали е невинна или нарочна, това е поредната лъжа за ръста на парите за заплати в сектора. На среща в сградата на правителството с протестиращите Ананиев обяви, че „за първи път е предвиден такъв огромен ресурс, а една значителна част от тях ще отидат за увеличение на заплатите в болниците“.
Всъщност 2020 г. ще бъде втората поредна година, през която средствата за болници нарастват с 200 млн. лв., а общо парите на здравната каса – с 400 млн. лв., и това е в резултат на ръста на минималната работна заплата и доходите в реалния сектор и оттам – на здравните вноски. Т.е. правителството ще увеличи средствата за здраве в бюджета за догодина просто защото постъпленията от вноски вероятно също ще растат и това не са извънредни пари, пренасочени от друго перо. Затова и обещаните 200 млн. лв. в повече сега по-скоро изглеждат като удобно подаване на топката между синдиката и управляващите. КНСБ от години са част от надзора на касата и по традиция гласуват заедно с държавната квота.
Още обещания
Здравният министър съобщи още, че министерството ще настоява в Националния рамков договор с лекарския съюз да бъде записано, че не по-малко от 50% от средствата от НЗОК от клинични пътеки трябва да отиват за заплати. Освен това той ще иска да бъде записано и конкретно съотношение между заплатите на лекарите и професионалистите по здравни грижи (медицински сестри, акушерки, лаборанти и др.), което трябва да се спазва.
През годините в Националния рамков договор с лекарите са били залагани различни проценти от клиничните пътеки за заплати в болниците – в началото 40%, след това 60%. В различните лечебни заведения съотношението заплати – други разходи е различно, като в много от малките общински болници 90% отиват за заплати. Т.е. не е ясно как при тях ще се изпълни задължението за 50% от постъпленията от клиничните пътеки да се отделят за възнаграждения на персонала. Все още властта не е обяснила и колко пари са нужни за увеличение на заплатите до минималните нива в подписания колективен трудов договор в сектора от миналата година (900 лв. за сестрите).
Откъде идва увеличението
Бюджетът на здравната каса през тази година също нарасна с 400 млн. лв. За болнична помощ са предвидени 1.8 млрд. лв., а през следващата се очаква те да бъдат 2 млрд. лв. Тези средства представляват 50% от парите за здраве, които здравната каса плаща на лекарите, както и за медикаменти. Останалата половина от здравните вноски се разпределя за извънболнична, дентална помощ и лекарства. Така се очаква и през следващата година бюджетът на здравната каса да нарасне с 400 млн. лв. и да достигне 4.7 млрд. лв.
„Приходната част на здравната каса така или иначе ще се увеличи с 400 млн. лв. заради увеличението на минималната работна заплата, от естествения ръст на икономиката и ръста на заплатите, така че министърът не може да отпуска 200 млн. лв., нито да ги обещава – това са си очакваните приходи от здравни вноски“, коментира д-р Димитър Петров, бивш управител и подуправител на НЗОК, в момента консултант в здравния сектор.
Осигуряващите се в частния сектор осигуряват 2/3 от приходите на здравната каса, а държавата внася под формата на трансфер останалата 1/3. През тази година те са за осигуровките за здраве на 4.5 млн. души (пенсионери, деца, студенти, държавни служители). Този трансфер обаче не е достатъчен да покрие осигуровка върху минималната работна заплата за всеки осигурен от държавата и затова тя беше задължена в период от 10 години да достигне минималната здравна вноска в частния сектор и всяка година да увеличава трансфера си с 5%. От това увеличение през следващата година в НЗОК ще постъпят около 70-80 млн. лв.
Източник: Капитал