Здравното министерство все още не е включило в имунизационния календар ваксината срещу варицела

Личните лекари подготвят кол-център, който да уведомява пациентите дали им предстои профилактичен или диспансерен преглед, подлежат ли на ваксинация и дали са им открити заразни заболявания. Това съобщи д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз, който отговаря за извънболничната помощ.

Кол-центърът ще заработи първоначално в София, а след това би могъл да обхване и останалите градове. Причината е, че личните лекари са натоварени с все повече административни изисквания. Едно от тях, което се въвежда с промени в наредбата за имунизации, които в момента са предложени на обществено обсъждане е, че лекарите трябва да известяват с писма с обратна разписка, по електронната поща или със кратко съобщение на мобилния телефон пациентите си кога на тях или децата им предстои имунизация.

Ако бъде прието, това задължение ще отнеме на личните лекари още повече от времето им за прегледи. Д-р Брънзалов смята, че нетипичната за лекарите дейност по издирването на пациенти трябва да бъде поета от специален център. В закона обаче не е предвидено държавата или здравната каса да плаща за това и лекарите трябва да я финансират сами от таксата за поставяне на ваксина, която е 4 лв. „Нашият стремеж е да даваме информация, без лекарят да се отделя от професионалните си задължения“, казва д-р Брънзалов.

Наредбата предвижда и намаляване на броя на имунизациите срещу туберкулоза, както и поставяне на безплатна противогрипна ваксина на 10% от възрастните хора над 65 години. Това трябва да се случи от 1 октомври тази година.

Какво няма в наредбата

В имунизационния календар не са включени нови ваксини. Голяма част от родителите на малки деца през последните години пътуват до Гърция и Турция, за да закупят оттам ваксина срещу варицела. Причината тя да отсъства от България е, че производителите не са я регистрирали в страната. В момента текат процедури по взаимно признаване на досиетата на ваксината от други страни членки, които обаче ще продължат до 2021 г.

В програмата за възрастните хора пък не е включена пневмококова ваксина, както е в другите страни от ЕС, които ваксинират срещу грип възрастните, хронично болните и децата. Тя предотвратява инфекциите, което пък води до по-малка употреба на антибиотици, а оттам и до предотвратяване на антибиотична резистентност (липса на действие на антибиотици заради прекомерната им употреба).

Какво има, но не стига

Според препоръките пневмококовата ваксина при бебетата се намалява от три на два приема според европейските препоръки. Премахва се и пробата Манту в юношеска възраст при ваксините срещу туберкулоза.

Личните лекари се притесняват, че това не е съвсем правилно и ще изразят позицията си в писмо по време на общественото обсъждане.

„На фона на масовите антиваксърски движения се притеснявам, че ще демотивираме майките, които сме убедили да ваксинират децата си. При пробите за заразяване с туберкулоза също сме на мнение, че трябва да ги има. Там имаме чисто логистичен проблем. Ваксините са по 10 в опаковка и за да ги направим, трябва да съберем 10, 20 или 30 деца, ваксинацията е придружена с преглед и след това оформяне на документите до НЗОК и Регионалната здравна инспекция. Наредбата не решава и въпроса с натоварването на личните лекари, които трябва да съберат точен брой деца, а отделно всяка институция иска отделен отчет“, казва д-р Брънзалов.

Той е на мнение, че ако трябва да има истински контрол върху грипа, трябва да се спазват препоръките на Световната здравна организация да бъде обхванато 75% от населението. Възрастните над 65 години в България са 1.481 млн. души.

„Самата държавна програма за противогрипната ваксина предвижда до четири години да се обхване 25% от възрастното население. Това е абсолютно недостатъчно. Пациентите ни вече питат за противогрипната ваксина. Засега няма яснота как и кога ще бъде доставена и как да изберем 10% от пациентите, няма никакви критерии за това. Аз например съм поръчал 100 ваксини и не зная дали няма да свършат и кой ще отговаря за недостатъчния брой – аз или този, който е писал наредбата, нито какво да им кажа защо съм избрал точно тях, след като няма критерии“, казва д-р Брънзалов. Той допълва, че е абсолютно невъзможно лекарите да получат за ваксината и за поставянето й 10 лв., както е предвидено, защото те са абсолютно недостатъчни.

Източник: Капитал