Все още 40% от аптеките в България не проверяват дали продаваните от тях медикаменти са истински или не
В Холандия са били открити четири опаковки фалшифицирано лекарство срещу рак на белия дроб, които са с произход от България, съобщи bTV. Освен разследването в България, в което е въвлечен българският лекарствен регулатор, с казуса се занимава и Европейската лекарствена агенция (ЕМА).
Казусът показва, че европейската система за верификация на лекарствата работи и закупуването на фалшиви лекарства от пациенти в случая е предотвратено. В България обаче по данни на Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) все още 40% от аптеките не сканират лекарства за фалшификация.
Откритите продукти повдигат няколко въпроса за фалшифицирането на лекарства и последствията от това.
Какво се е случило
Четири опаковки болничен продукт, предназначен за химиотерапия при рак на белия дроб, са преопаковани и изнесени в Холандия от български търговец на едро, който съществува от две години. Това е фирмата „Генерикс фарма“. Тя е регистрирана в София и е собственост на двама братя – непознати имена в бранша. Според данните от Търговския регистър тя няма никакви приходи през 2017 г., а през 2018 г. оборотът й е 2.059 млн. лв.
На фона на големите компании за търговия на едро и експорт на лекарства с обороти над половин милиард лева става въпрос за малка и нова компания в сектора. Според източник на „Капитал“ от Изпълнителната агенция по лекарствата „Генерикс фарма“ са придобили четирите опаковки от друг търговец на едро и в момента тече проверка за тази транзакция от Националната агенция по приходите.
След като получил опаковките от „Генерикс фарма“, вносителят им от Холандия установява, че кодовете на продукта за сверяване дали е фалшив или не не съвпадат с надписите върху опаковката, и подава сигнал към Европейската асоциация на еврофармацевтичните компании, която обединява паралелните търговци с лекарства в Европа. Тя от своя страна пък подава сигнал до Европейската лекарствена агенция.
Според кода, залепен върху опаковката, който се сканира и циркулира в общоевропейската система за верификация на лекарствата от 9 февруари, този медикамент е с изтекъл срок на годност, а на опаковката е изписан по-дълъг срок.
Българската лекарствена агенция е спряла временно дейността на търговеца на едро, докато тече разследването на случая от прокуратурата, но не е отнела лиценза за търговия.
Само това ли е фалшивото
лекарство
Случаят показва, че системата за верификация на лекарствата работи и в легалната верига не проникват фалшификати. Внедряването й костваше на аптеките скенери за проверка на стойност 200 лв. и софтуер, който да проверява има ли фалшиви лекарства. В случая продуктът не е бил предназначен за българските пациенти и не е достигнал до тях.
„Лошата новина е, че тези четири опаковки вероятно са фалшифицирани в България, защото Европейската лекарствена агенция потвърждава, че лекарството е автентично, но има вероятност да е с изтекъл срок на годност. До момента е сигурно, че фалшифицирането на опаковката е потвърдено“, коментира Деян Денев, председател на Българската организация за верификация на лекарствата.
Той допълва, че има и още един проблем в битката с фалшивите лекарства. България за разлика от останалите европейски страни, в които почти 100% от аптеките имат системи за следене на фалшиви лекарства, изостава от процеса и около 40% от аптеките не са свързани със системата за верификация. Така, дори да има фалшиви лекарства, те няма как да бъдат открити.
Как е възможно
По закон производителят на лекарството носи отговорност за него до момента, в който го продаде на търговеца на едро, който трябва да започне да следи за начина на съхранение и за срока на годност.
Според източници на „Капитал“ от фармацевтичния сектор, тъй като става въпрос за няколко опаковки, вероятно става въпрос за престъпление с лекарства, собственост на болнична аптека. Съществува възможност фармацевтът да е изписал, че медикаментът е приложен, клиниката да е получила парите за него от здравната каса, а пък опаковките да са препродадени на търговец на едро и след това преопаковани и изнесени. Възможно е и един търговец на едро да е препродал продуктите с изтекъл срок на друг търговец. Странно е обаче толкова скъпа операция по преопаковане и износ да се случи само с четири опаковки.
Как да се противодейства
В момента фалшифицирането на лекарства, независимо дали става въпрос за самия продукт или надписите върху опаковката и листовката, се води административно нарушение на закона за лекарствата и за него се налага глоба от 25 до 50 хил. лв.
От 2017 г. Българската асоциация за развитие на паралелната търговия, в която членуват най-големите паралелни вносители и износители на медикаменти, настоява престъпленията с лекарства да се инкриминират в Наказателния кодекс и да се наказват с възможно най-тежките санкции и по силата на лекарствения закон.
Случаят с четирите опаковки лекарство срещу рак с фалшифицирана опаковка повдига въпроса доколко България е сигурен партньор на останалите европейски страни в борбата с нелегалните лекарства и освен това повдига и въпроса доколко сигурна е самата система за следене на медикаменти в България, след като 40% от аптеките не проверяват какви лекарства продават на пациентите.
В европейски аспект това не е единственият случай с уловена от системата за верификация фалшива пратка и това е направил холандски паралелен търговец. Преди две седмици голяма компания публикува на сайта си съобщение, че се разпространява фалшив медикамент срещу съдови заболявания с полска и словашка опаковка.
Източник: Капитал